Λογοθεραπεία με την Βοήθεια Σκύλου
![6S9A7261!!](https://elepap.gr/wp-content/uploads/2020/05/6S9A7261.jpg)
Πρόκειται για ένα καινοτόμο πρόγραμμα, που υλοποιείται στις τάξεις της Πρώιμης Εκπαιδευτικής και Θεραπευτικής Παρέμβασης, από λογοθεραπευτές με εκπαίδευση στις κλινικές εφαρμογές της αλληλεπίδρασης ανθρώπου-ζώου.
Είναι πολύ σημαντικό, για τα παιδιά με αναπηρία και αναπτυξιακές δυσκολίες, να έρχονται σε επαφή με τα ζώα. Ένας σκύλος, μπορεί να προσφέρει πολλά στα Γενναία Παιδιά μας:
- Συντροφικότητα
- Τρυφερότητα
- Ενθάρρυνση για δραστηριότητα, άσκηση
- Κοινωνική συναναστροφή – επικοινωνία
- Ενίσχυση αυτοπεποίθησης και αισθήματος ευθύνης
- Χαλάρωση και χαρά